Wczoraj wieczorem w Ułan Browar w Poznaniu miał miejsce Wielki Finał II Edycji Poznańskich Bitew Piwnych - inicjatywy poznańskiego środowiska piwowarów domowych, przy której powstawaniu byliśmy od początku i której po raz drugi mieliśmy przyjemność być sponsorem. Naszymi współsponsorami w tej edycji byli też Browar Golem i Ułan Browar, którzy również ufundowali nagrody dla finalistów. Organizatorami tej edycji Bitew byli Poznańska Loża Piwna - nieformalne stowarzyszenie poznańskich beergeeków oraz Wielkopolski OT Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Bitwy piwne to popularny w ostatnich latach format spotkań i przyjacielskiej rywalizacji piwowarów domowych w różnych miastach w Polsce. Formuła spotkań jest bardzo prosta - po wcześniejszym zgłoszeniu udziału, piwowarzy domowi są losowani w pary lub grupy, którym przydzielony zostaje styl piwa, w którym na danym etapie będą konkurować. Po czasie pozwalającym na przygotowanie piwa, uczestnicy przynoszą swoje domowe piwa na bitwę w wyznaczonym czasie i miejscu, gdzie częstują swoimi piwami i poddają się ocenie wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zabawie. Wygrywa piwowar, którego piwo zbierze najwięcej głosów, czyli które najbardziej przypadło do gustu głosującym. Co ważne, formuła spotkań jest otwarta, prezentowane piwa mogą degustować i oceniać wszystkie chętne do tego osoby, które przyjdą na spotkanie. W tym kontekście, bitwy piwne mają charakter konkursu czysto konsumenckiego, a oprócz jeszcze jednej okazji do integracji piwowarów domowych, pełnią popularyzują piwowarstwo domowe wśród miłośników piwa, a czasem nawet całkiem przypadkowych gości pubu.
W Wielkim Finale II Edycji Poznańskich Bitew Piwnych piwowarzy, którzy okazali się najlepsi w tej edycji Bitew, pokonując po drodze rywali w wielu piwnych stylach, zmierzyli się w stylu Wheat Wine - bogatym, mocnym, wysokoekstraktywnym, eleganckim pszenicznym piwie, często nazywanym pszenicznym bratem bardziej popularnego Barley Wine. Do rywalizacji stanęli Bartek Pawlik / Browar Aquila i Filip Guilherme / Browar Guatki. Trzeba przyznać, że obaj panowie wyjątkowo przygotowali się do Finału, prezentując swoje piwa w atrakcyjnych butelkach z dopracowanymi etykietami.
Tradycyjnie przed degustacją każdy z piwowarów powiedział kilka słów o swoim piwie, a następnie wszystkie chętne osoby mogły skosztować próbek piwa i wydać swój werdykt na przygotowanych do tego kartach do głosowania, skrzętnie zbieranych w urnie.
Zwycięzcą II Edycji Poznańskich Bitew Piwnych stosunkiem głosów 93:80 został Bartek Pawlik, którego lżejsza, bardziej "sesyjna" interpretacja Wheat Wine pokonała esencjonalne, mocne i gęste piwo Filipa Guilherme. Warto zauważyć, że oddane 173 głosy stanowią dotychczasowy rekord Poznańskich Bitew Piwnych, a według pojawiających się tu i ówdzie głosów również rekord Polski w tego typu eventach.
Finał Bitew obfitował w dodatkowe atrakcje. Oprócz gali z nagrodami, medalami i pucharami dla wszystkich finalistów, wieczór uświetnił koncert Rock'n'Roll Dealers, konkurs piwny z nagrodami dla uczestników i losowanie nagród wśród wszystkich głosujących. Przede wszystkim jednak Poznańskie Bitwy Piwne to znakomita okazja do rozpropagowania piwowarstwa domowego i pasji do dobrego piwa, przede wszystkim dzięki możliwości bezpośrednich spotkań z piwowarami i degustacji ich piw.
Przygotowania do kolejnej, trzeciej już, edycji Poznańskich Bitew Piwnych ruszają już niebawem. Z pewnością weźmiemy w nich udział i, nie tylko jako sponsor i partner serii, już nie możemy się doczekać kolejnych bitew!
Marek